Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:
Title Image

Espresso

Espresso ve cappuccino yapmak için mutlaka yüksek basınçlı su buharı veren bir kahve makineniz olmalı. Bu makinenin filtre içeren haznesine özel espresso kahvesi yerleştirilir ve ısıtıcı açılır.

Filtreleme yönteminde kahvenin içerisinden su yerçekimi ile geçerken, espresso yönteminde su yüksek basınçla ve yüksek ısı ile kahveden geçer. Bu sırada kahveye tadını veren çözünebilen bileşikler suya geçerken, tada olumlu katkısı bulunan yağlar da erir ve kahve suyuna geçip, kahvenin üzerinde bir krema oluşturur. Bu kremanın varlığı iyi bir espressonun kaçınılmaz parçası.

Kullanılacak su miktarı filtre kahveye göre çok daha az (1/6’sı). Kullanılacak kahve miktarı, normal kahvenin 2/3’üdür (7 gram) ve kullandığınız aletin filtre haznesini tam doldurur, kahvenin üzerine biraz basarak yerleşmesi sağlanır. Burada kullanılan ayarlar ancak deneyerek belirlenir.

Kural, kahvenin içerisinden uzun süre basınçlı suyu geçirmemek. Kahve aşağı doğru damla damla akmalı.

Espresso kahve hiçbir zaman bekletilmez ve hemen içilir.

Espresso için hazırlanan kahve, uzun süre fırınlanan kahveler sınıfına girer. Espresso kendine özgü tasarlanmış özel fincanlarda içilir.