Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:
Title Image

Kahve Nasıl Saklanır?

Taze olmayan bir kahveden lezzetli de olmaz. İster çekirdek halinde, ister öğütülmüş olsun, kahve kavrulduktan bir süre sonra bozulur. Ama doğru saklama koşullarında kahvenizin tadı uzun zaman korunabilir.

Özel kaplardaki kahve çekirdeklerinin hava, ışık ve nemden korunması gerekir. Kahvenizi paketini açtıktan sonra iki hafta içinde tüketmeniz ve bu süre içinde serin, karanlık ortamda, hava almayan bir kapta saklamanız önerilir.

İki haftayı geçiriyorsanız kahvenizi küçük ve hava almayan bir kap içinde dondurucuda saklayın. Ancak dondurucudan çıkardıktan sonra kahveyi geri koymayın; çünkü biriken nem, lezzet kaybını hızlandırır. Kahvenin en büyük düşmanı hava ile temas.

Öğütülmemiş kahve çekirdeklerinin tadı, öğütülmüş kahveden çok daha uzun ömürlü olur, çünkü havayla temas eden kısmı çok daha azdır. Taze kahvenin tadını alabilmek için kahvenizi hazırlamadan hemen önce öğütmeniz mümkün olabiliyorsa bu en güzel sonucu verir.