Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:
Title Image

Kahve Sözlüğü

Arabica: Coffea arabica ağacının kahvesi. Robusta’ya göre yarı yarıya az kafein içerir (1.1 vs 2.2). Robusta’dan daha değerlidir.

Asidite: Kahveye tadını veren önemli komponentlerden biri. Kahvenin fırınlanması sırasında tad verici asitler ortaya çıkmaya başlar. Kahve ne kadar çok fırınlanırsa (koyulaşırsa) asiditesi o kadar azalır.

Bitterness (acılık): Kahveye kötü lezzet veren özellik. Normal kahve bitter’dir ama bu ölçülü olmalıdır ve kahvenin tadı için gereklidir. Yeterince fırınlanmayan kahve veya fazla ısıtılan kahvedeki acılık rahatsız edicidir.

Body (kıvam): Kahvenin damakta bıraktığı izlenim. Kağıt filtreden geçen kahvelerin kıvamı az, metal filtreden geçenler ise yoğun kıvamlıdır. Espresso ise şurubumsu kıvamlıdır.

Caffe Latte: İtalya’da içilen espresso ve üzerine konmuş sıcak buharlanmış süt.

Café au lait (Kafeole): Caffe Latte’nin Fransız versiyonu.

Caffé americano: Espresso’nun üzerine sıcak su ekleyerek espresso tadının homojen dağılmasını sağlamak.

Cinnamon Roast (tarçın fırınlama): En kısa süreli fırınlama, açık kahverengi çekirdekler oluşur ve üzerlerinde yağ yoktur. Asidi fazladır ancak ucuza mal olur ve fırınlama sırasında ağırlık kaybı azdır. Genellikle karışımlarda kullanılır.

Espresso Macchiato: Espresso’nun üzerinde bir kat süt köpüğü olması.

Espresso Risretto: Espresso’nun bir modifikasyonu. Basınçlı suyu daha kısa süre açık tutup, az miktarda ama koyu bir espresso elde etmek.

Espresso con panna: Espressonun üzerine krema konması.

Kavurma (Roasting): Kahve çekirdeklerinin özel makinelerde kavrulması. Kavurma derecesine bağlı olarak kahve çekirdeğinin rengi koyu kahverengiye döner. Kavrulan kahvede eriyebilen yağ ve proteinler yüzeye çıkar, asitler başka asitlere dönüşür ve şekerler karamelize olur.

French roast (Fransız Kavurma): Bitter çikolata rengindedir ve çekirdeğin üzeri yağ ile kaplıdır. Espresso kavurma da denir. En fazla kavrulmuş kahvedir.

Full – city roast: Orta derecede kavrulmuş kahve çekirdeği. Yaygın olarak kullanılan bir kavurma ise de, giderek daha koyu çekirdekler rağbet görmektedir. Çekirdeklerin üzerinde yağ yoktur.

Irish Coffee: Isıtılmış bir şarap bardağına 2 ölçü viski ve 1 çay kaşığı koyulur. Üzerine taze yapılmış sıcak kahve eklenir ve karıştırılır. Karışınca üzerine 1 ölçü kalın krema yavaşça akıtılır ve karıştırmadan sunulur.

Italian roast: Çekirdeklerin üzeri yarıdan fazla yağla kaplıdır. İyice koyulaşmıştır. Sütlü çikolata rengi vardır.

Karamelizasyon: Kahve çekirdeğinde bulunan, kıvamı ve tadı etkileyen karbonhidratların fırınlanma işlemi sırasındaki değişimi. Kahve çekirdeği koyulaştıkça, karamelizasyon artar ancak aşırı fırınlanırsa, yanık kokar.

Kava Turécka: Çek Cumhuriyetinde kahveye “kava” adı verilir. Kava Turecka ise Türk kahvesi anlamına gelir. Bizim içtiğimiz kahveden farkı daha büyük fincanlarda içilmesi ve daha kalın çekilmiş kahveden yapılmasıdır. Bu kahve dibe tam çökmez ve köpüğü içerken ağzınıza gelir.

Kolloid’ler: Kahvede eriyemeyen ancak metal filtrelerden geçebilen partiküller. Kahvenin ağızdaki izleniminde önemli etkisi vardır. Kahve köpüğünü oluştururlar.

Latte Macchiato: Buharlanmış sütün içerisine biraz espresso koymak.

Moka: Yemen kahvesi, Adını Yemen’deki Muka şehrinden alır. 17. yy’a kadar dünya kahve gereksiniminin hemen hepsini karşılardı.

Rio-Y: Rio de Janeiro kaynaklı kahvelerde bulunan iyotlu, ilacımsı bir tat. Avrupa ve Amerika’da tercih edilmese de, Türkiye’de en çok tercih edilen kahvedir.

Tahmis: Kuru kahve.

Vienna Roast: Orta derecenin üzerinde kavrulmuş çekirdeklerdir. Üzerlerinde yağ belirmeye başlar. Tercih edilen bir kavurma şeklidir.
Yaşlı kahve: Sıcak ve nemli havada depolanan yeşil kahve çekirdekleri. Pahalı ve aranan kahvelerdir.