Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:
Title Image

Püf Noktaları

Kahvenizi kendiniz hazırlıyorsanız, en doğru şekilde öğütülmesine dikkat edin.

Kahvenizi asla kaynatmayın. Kaynatmak kahveyi acılaştırır. Kahvenin 90 – 96 derece arası bir ısıda hazırlanması gerekir.

Soğumuş kahveyi yeniden ısıtmayın. Her seferinde yalnızca içebileceğiniz kadar taze kahve hazırlayın. Kahve, lezzetini en iyi 86 derecede korur.

Her fincan kahvenin yüzde 98’i su olduğundan, iyi kahve için iyi su gerekir. Kahvenin suyunu hazırlarken musluk suyu kullanmamak gerekir. Suyun fazla sert ya da yumuşak olması, kahvenin tadını olumsuz etkiler. Aynı şekilde işlenmiş su da lezzetsiz bir kahveye yol açar. En doğrusu piyasada satılan kaynak sularını kullanmak. Kullanılacak suyun soğuk olmasi da kahvenin lezzetine olumlu katkıda bulunur.

Kullanılmış kahveyi tekrar kullanmayın.

Kahve makinenize uygun öğütücü kullanın. Çok ince öğütülmüş kahve, makinede sızıntıya ve kahve tadında da acılığa neden olabilir. Ayrıca makinenizi de tıkayabilir. Çok kalın öğütülmüş çekirdekler ise kahvenizin kıvamının fazla sulu olmasına yol açar. Filtre kahve makineleri için uygun kahve miktarı, kahvenin birkaç dakikada hazırlanmasını sağlayacak kadar olmalıdır.

İdeal oran; 1 su bardağı suya 10 gram kahve. Ne miktarda kahve yaparsanız yapın, bu oranı kullanın. Kahvenizi biraz yumuşatmak isterseniz, kahveyi hazırladıktan sonra sıcak su ekleyebilirsiniz.

Kahvenizi, tadı bozulmadan en fazla 20 dakika sıcak tutabilirsiniz. Hava almayan bir çaydanlık ya da termos, kahvenizin çok daha uzun süre sıcak ve lezzetli kalmasını sağlar.